عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیک

عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکتورنیک

 

 

در رو به رو شدن با هر موضوع جدید برای عکاسی تبلیغاتی، باید بدانیم که صرفا با دو نکته کلی برخورد خواهیم کرد. اول اینکه علم پایه عکاسی و مهارت ما در مواجهه با بافت و نور مهمترین ابزار ما هستند. دوم اینکه هر محصولی نیز چند ویژگی خاص خود را دارد که باعث می‌شود عکاسی تبلیغاتی از آن محصول یک تجربه جدید برای ما باشد. همیشه ممکن است در روند کار مشکلات فنی پیش آیند، مثل خراب شدن تجهیزات یا کثیف بودن محصول. اما در کنار این حاشیه‌ها، همیشه اصل کار در یکی از دو موضوع ابتدایی که ذکر کردیم خلاصه می‌شود. برای جلوگیری از هرگونه مشکل در روند کار همیشه به سفارش دهنده عکس اصرار داشته باشید تا محصولات نو و تمیز را برای عکاسی در اختیار شما قرار دهد. گاهی حتی با دریافت هزینه اضافه مربوط به روتوش و اصلاح، عکس گرفته شده از یک محصول کهنه به نتیجه ایده آل تبدیل نخواهد شد. این موضوع در عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیک اهمیت زیادی دارد.

 

ویژگی های محصولات الکترونیک

باید با محصولات مثل یک پزشک برخورد کرد تا آن را بشناسیم و درست سوژه را نورپردازی کنیم. ویژگی های ظاهر محصول چیست؟ جنس بدنه؟ دیگر جنسیت ها و موادی که در ساخت آن به کار رفته چه هستند؟ سپس نوبت هویت و کارکرد محصول است. این محصول چه هدف و کارکردی دارد؟ آیا مصرف صنعتی یا اداری دارد؟ یا مصرف خانگی و تفریحی دارد؟ پاسخ دادن به این سوال ها فارق از اینکه موضوع عکاسی شما چیست یک الزام است. اما در مورد عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیک احتمالا با این متریال‌ها سر و کار دارید: پلاستیک براق یا مات، شیشه براق یا مات، سیم و کابل، رنگ های بدون بافت ( ممکن است استثنا داشته باشد.) هم چنین در عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیک بر خلاف سوژه های دیگر، مثلا مواد غذایی، با اشکال هندسی بیشتر سر و کار دارید: صفحات صاف و تخت، گاهی بدنه های خمیده( موبایل و لپ تاپ)، کره یا یک استوانه تو خالی ( مثلا یک هد ست یا اسپیکر). این مساله تا حدی کار نورپردازی را سخت می‌کند، اما اگر کار درست انجام شود نتیجه کار زیبا خواهد بود.

 

نورپردازی عکاسی تبلیغاتی از محصولات اکترونیکعکاسی تبلیغاتی از محصولات الکتورنیک

در این زمینه از عکاسی، نورپردازی اهمیت خاصی دارد. زیرا معمولا برای این موضوعات دکور‌های سنتی و واقعگرا ساخته نمی‌شود. کم اتفاق می‌افتد که یک لپ تاپ یا حتی تلفن رو در دکور یک خانه عکاسی کنند. بیشترین عناصر در دست عکاس برای تزیین این سوژه‌ها نور های رنگی، صحفه‌های رنگی برای بک‌گراند و یا اشکال هندسی رنگی هستند. همچنین می‌‌توان حرکت را به این نوع موضوع‌ها اضافه کرد. هنگام انتخاب رنگ برای این موضوع‌ها، چه از نورهای رنگی استفاده می کنید چه از بک‌گراندهای رنگی، باید به روانشناسی رنگ دقت خاصی داشته باشید. هیچ رنگی بدون حس و مفهوم خاصی نیست. مگر رنگ‌های خنثی یعنی سیاه و سفید. پس با اضافه کردن کمترین رنگ به تصویر مفهومی به عکس وارد می‌شود. دقت داشته باشید تا درست عمل کنید.

همچنین به یاد داشته باشید در مورد چنین سوژه‌هایی شما وظیفه دارید جزییات روی بدنه موضوع عکاسی را به خوبی نشان دهید. به عنوان مثال اگر از یک هدست عکاسی می‌کنید، باید تمام خمیدگی‌ها یا تورفتگی‌های روی بده نشان داده شود. تولید کننده برای ساخت این محصول زحمت کشیده، و حالا شما وظیفه دارید آن را به نمایش بگذارید.

 

استفاده از مدل در عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیک

استفاده از مدل انسانی در به تصویر کشیدن محصولات الکترونیک بسیار ایده جذابی برای مخاطب است. به خصوص اگر فضای عکسی که می‌سازید واقعگرا باشد. البته باید مراقب باشید تا به بیش از حد ساده عمل نکنید. همیشه لازم نیست مدلی که انتخاب می‌کنید یک زن جوان و زیبا باشد. یا همیشه لازم نیست که مدل انسانی تمام قد در داخل کادر قرار بگیرد. به عنوان مثال برای عکاسی تبلیغاتی از یک هدست می‌توان از ناحیه گوش یک مدل یا حتی از پشت سر از اون عکاسی کرد. یا حتی می‌توان هدست را در یک وضعیت دیگر، مثلا در دست مدل و در حال مرتب کردن عکاسی کرد.

 

قیمت عکاسی تبلیغاتی از محصولات الکترونیکعکاسی تبلیغاتی از محصولات الکتورنیک

فراموش نکنید که کارفرما متاسفانه از ظاهر عکس به زحمتی که برای عکس کشیده شده پی نخواهد برد. به اصطلاح عقل او به چشم‌اش است. ممکن است شما برای ساخت چند نور رنگی و روی هوا معلق نگه داشتن یک هدست ساعتها زحمت بکشید، اما کارفرما با دیدن عکس نهایی اعتراض می‌کند که عکس هیچ دکوری ندارد و باید هزینه کمتری پرداخت کند. به یاد داشته باشید شما نباید مانند یک کارفرما عکس خود را قیمت گذاری کنید. بزرگترین عواملی که باید برای اعلام هزینه در نظر بگیرید سختی و زحمت مراحل عکاسی و همچنین هزینه‌های تجهیزات مصرفی یا استهلاک وسایل شما است. برای مطالعه دقیقتر در مورد نحوه اعلام قیمت به مشتری، به قسمت انتهایی مقاله مربوطه مراجعه کنید:

قیمت عکاسی تبلیغاتی

 

ادیت عکس

 ادیت عکاسهای محصول به خصوص محصولات الکترونیک کمی حساس‌تر از بعضی موضوعات است. برای ارائه یک عکس مناسب از یک لپ تاپ، وجود هیچ گرد و غبار کوچکی روی بدنه یا سطح نمایشگر قابل قبول نیست. همچنین به غیر از گرد و خاک، ممکن است اثر انگشت‎های شما جایی روی بدنه مانده باشد. یا مثلا ممکن است برچست‌های روی بدنه کمی بلند شده باشند، یا رنگ پریده شده باشند. گاهی حتی برای محصولات نو هم این نوع مشکلات پیش خواهد آمد. زیرا مدتی در انبار گذاشته شده‌اند. این نکات مربوط به ادیت عکس را باید به نکاتی که در مرحله قیمت دادن درنظر می گیرید اضافه کنید.

امیدوارم مطالب ارائه شده در این صفحه برای شما مفید بوده باشد. برای مطالعه مقاله دیگر به صفحه اصلی وبلاگ ما مراجعه کنید

با یک تماس ساده میتوانیم  شما را در زمینه عکاسی تبلیغاتی راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *