عکاسی تبلیغاتی از موتور سیکلت

عکاسی موتور سیکلت

 

 

یکی از لذت بخش‌ترین و البته پر زحمت‌ترین شاخه های عکاسی، عکاسی تبلیغاتی از موتورسیکلت است. پرزحمت به دو دلیل ساده، به دلیل فعالیت فیزیکی زیاد زیرا هم سوژه بزرگ است هم نیاز به تجهیزات بیشتر دارید، و دیگر اینکه همیشه کار کردن با سطح رفلکتیو مثل فلز براق آن هم در این مقیاس بزرگ مشکل است. بحث روتوش و زیبایی را نیز به آن اضافه کنید. اما برای عکاس‌هایی که به رنگ های درخشان و در کل موتور سیکلت علاقه دارند این شاخه بسیار لذت بخش است و این سختی را به راحتی به جان می‌خرند.

کنترل انعکاس – رفلکت – رفله

عکاسی تبلیغاتیهمیشه در عکاسی تبلیغاتی و به طور مشخص تر در عکاسی محصول، یکی از مهمترین و حساس‌ترین نکاتی که باید در نظر عکاس باشد، کنترل انعکاس نور یا رفلکت نور یا به زبان عامه رفله نور است. اهمیت این نکته صرفا در آن نیست که رفله یا انعکاس چیز بدی است. باید وجود داشته باشد یا نه. رفله یا انعکاس نور روی سطوح ، مانند عناصری مثل رنگ و بافت، هویت محصول را نشان می دهد. و اگر اشتباه به تصویر کشیده شود تعریف محصول برای مشتری اشتباه انجام می شود. به زبان ساده می گویم، اگر انعکاس نور از سطح درست ثبت نشود مشتری یا مخاطب با دیدن عکس نمی‌ تواند درست تشخیص که محصول چه جنسیتی دارد.

یک مثال می‌تواند کمک کند. شما یک پروژه عکاسی تبلیغاتی از ابزارآلات دستی دریافت کرده‌اید. بعضی از ابزار مثل آچار بدنه‌هایی با جنس هایی مختلف دارند، می توانند فلز مات یا فلز براق باشند. یا چاقو های آشپزخانه که روی تیغ آنها یک لایه نوار پلاستیکی رنگی کشیده شده است. برای نشان دادن این تفاوت ها دقیقا به وجود انعکاس نور یا همان رفله نیاز داریم. اما رفله نور روی فلز مات ، با رفله نور روی فلز براق و رفله نور روی پلاستیک متفاوت است. ما وظیقه داریم این تفاوت را در عکس نشان دهیم.

در نتیجه می‌بینید که موضوع بودن یا نبودن رفله یا انعکاس نیست، بلکه چگونه بودنش است. متاسفانه بعضی کارفرما‌ها که به تازگی قصد دارند کار حرفه‌ای تبلیغاتی انجام بدهند، به طور مشخص در موضوع انعکاس نور روی سوژه اصرار دارند که تمام انعکاس ها پاک شود. باید در برابر چنین درخواست هایی مخالفت قاطع نشان دهید، البته با حفظ آرامش و نشان دادن صبر. شاید لازم باشد برای کارفرما توضیح علمی دهید و حتی یک عکس تست بگیرید و به اون نشان دهید که پاک کردن تمام رفلکه‌ها عکس را مات و بی‌جان می‌کند. پیگیری چنین رفتاری در کنار حفظ کردن روش کار خود پیامد مثبت دیگری هم دارد. کارفرما از نظر علمی به شما اعتماد می‌کند و شما در نظر او یک فرد آگاه و با تجربه جلوه می‌کنید. با دعوا و لجبازی نتیجه مذاکره خوب نخواهد بود.

اما در عکاسی تبلیغاتی از موتور سیکلت یا اتوموبیل به طور مشخص انعکاس نور از چه منظری مهم است؟ انعکاس نور در این نوع عکاسی دو وظیفه دارد. اول نشان دادن جنس بدنه موتور سیکلت، دوم نوع رنگ و پوشش آن. انعکاس نور روی موتور سیکلت با بدنه فلزی و رنگ براق خطهای تیزتر و مشخصی دارد اما در نوع دیگر انعکاس نور روی موتور سیکلت با بدنه فلزی و رنگ مات ، انعکاس های محو تر با لبه های نرم‌تری دارد. در بدنه همان موتور سیکلت قسمت‌های پلاستیکی یا چرمی مثل صندلی انعکاس متفاوتی خواهند داشت. همینطور صندلی اگر به جای چرم، مخملی باشد ، شاید اصلا رفله یا انعکاسی از خود نشان ندهد. در نتیجه با انعکاس نور روی موتور سکلت اینطور برخورد نکنید که باید باشد یا نباید باشد. از خود بپرسید انعکاس درست چگونه باید باشد؟عکاسی تبلیغاتی

عکاسی تبلیغاتی موتور سکلت با مدل

چند وقتی است که با استفاده از کلمه مدل یا مدلینگ، به سرعت در ذهن تصویر یک خانم جوان و خوش اندام که حالت های اروتیک به خود می گیرد ایجاد می شود. استفاده از این نوع مدل‌ها حتی در ایران اسلامی با کمی تعارف ( وجود یک شال نصفه نیمه یا مانتو جلو باز که بیشتر حکم شنل سوپرمن را دارد )  بسیار رواج دارد، همینطور اولین و ساده‌‍ ترین انتخاب است. اما با کمی تحلیل و تامل که اتفاقا وظیفه عکاس تبلیغاتی است متوجه می شویم بهترین انتخاب برای اضافه کردن مدل به عکس موتور سیکلت مردها هستند، حتی اگر موتور شما یک وسپا زنانه کوچک است، یک دختر خانم آنچنانی مناسب نیست.

چه اشخاصی از موتور سیکلت استفاده می کنند؟ افرادی که کمی هیجان خواه هستند، کمی شجاع‌تر هستند و ترس افتادن از موتور سیکلت را ندارند. یا اینکه به بهانه کمبود وقت نیاز به سریع سفر کردن دارند. چنین افرادی یا مردهای پر مشغله هستند، یا پسرهای جوان ورزشکار که شجاع بودن برای آنها ارزش است و بدن ورزیده دارند. حتی در مورد موتور وسپا، بخشی از اصالت وسپا هویت سنتی ایتالیایی آن است. مغرور شدن به اصالت یک فرهنگ در قالب یک زن یا مرد با لباس شکیل و باکلاس بسیار تصویر عاقلانه‌تری است تا یک زن لوند. بیایید مثال را از این دقیقتر کنیم. عکاسی تبلیغاتی از موتور وسپا زنانه با یک موتور کوچک به رنگ شاد. چه کسی سوار آن می شود؟ احتمالا یک دختر که دانشجوی هنر است، یا دختری که به دلیل مسافت زیاد خانه‌اش با مراکز خرید، نیاز به حمل و نقل دارد و حالا چون یک دختر است نیاز به زیبایی هم دارد. پس باز هم گزینه یک زن لوند اولویت ندارد.عکاسی تبلیغاتی

اما متاسفانه رسانه های اجتماعی و بخشی از تبلیغات ارزان امروزه، چه در غرب که آزادتر است چه در ایران که یک کشور اسلامی است، اصرار دارد همه چیز را در کنار یک زن جوان و اروتیک نشان دهد. زیرا ساده‌ترین روش تبلیغ است، در این روش نه مشتری و نه سازنده تبلیغات به خود زحمت فکر کردن نمی دهند، ساده ترین موضوع و البته موضوعی که بیشتر مردم نسبت به آن سرکوب دارند را انتخاب می‌کنند تا محصول را بفروشند و به هویت برند خود فکر نمی‌کنند. نتیجه اوضاع این می‌شود که مواد غذایی در فضای اروتیک فروخته می‌شود، دخانیات در فضای اروتیک فروخته می‌شود، ماشین و موتور در فضای اروتیک فروخته می‌شود. لباس در فضای اروتیک فروخته می‌شود. دارو و خدمات بهداشتی در فضای اروتیک فروخته می‌شود. لوازم الکترونیک، خدمات و محصولات ورزشی….. و تولیدکنندگان تبلیغات به چیزی جز فضای اروتیک فکر نمی کنند.

لوکیشن عکاسی تبلیغاتی موتور

بی شک دو عامل مهم تایین کننده لوکیشن عکاسی نوع و هویت موتور سیکلت و دیگری سلیقه هستند، اما نکته قابل توجه برای عکاس در این موضوع عکاسی، نورپردازی سوژه است. در مورد عکاسی تبلیغاتی صحبت می‌کنیم، پس نیازمند به ایده پردازی  و تقویت کردن جذابیت ها هستیم، از خلاقیت استفاده می‌کنیم و ممکن است کمی دخل و تصرف در کار انجام دهیم. همه اینها یعنی نور پردازی اهمیت ویژه ای دارد و باید امکانات نوری خود را بشناسیم. اینجا است که لوکیشن مهم می‌شود و می‌توان آن را به دو دسته اصلی تقصیم کرد. عکاسی تبلیغاتی از موتور سیکلت داخل استودیو و عکاسی تبلیغاتی از موتور سیکلت در لوکیشن های باز یا آوتدور.

مهمترین نکته در مورد عکاسی داخل استودیو این است که شما کنترل صد در صد روی هر نوری را دارید. پس هرآنچه نیاز دارید قابل ساختن است. از ریزترین انعکاس ها تا نور عمومی موتور و مدل. اما در کنار این مزیت، عکاسی داخل استودیو یعنی زحمت بیشتر و کار فیزیکی بیشتر. شما مسئولیت تمام نورها و رنگها را دارید. هرچیزی که مناسب نباشد مقصر شما خواهید بود. در مورد روتوش و مراحل پس از تولید نیز همین مساله صادق است. می توانید در استودیو با تمیز کردن بدنه موتور و از بین بردن مشکلات از زمان صرف شده برای ادیت عکس کم کنید. اما باز هم این مساله یعنی کار بیشتر سر صحنه.

در مورد عکاسی در لوکیشن های باز کمی قضیه حساس‌تر خواهد بود. شما وظیفه دارید نورها و انعکاس های مناسی رو بدنه موتور سیکلت را ثبت کنید، ولی کنترل نور با شما نیست و نمی توانید همه تجهیزات سنگین خود را نیز به همراه داشته باشید. پس در این مورد به جای زحمت فیزیکی بیشتر نیاز به فهم دقیقتر از نور و تجربه بیشتر دارید. بهترین و شاید تنها راه حل برای انجام عکاسی حرفه ای در چنین موقعیتی ترکیب نور طبیعی با نور مصنوعی فلاش استودیویی است که شاید زحمت فیزیکی زیادی نداشته باشد، اما علم و آگاهی زیادی می طلبند. می توان گفت از آن چالش هایی است که فقط یک عکاس حرفه ای از آن موفق خارج می شود، نه افرادی که فقط دوربین خریده‌اند. این نکته را فراموش نکنید که نور بیرون از استودیو اصلا ثبات ندارد و استفاده ترکیبی از نور صبح، ظهر ، غروب و شب هر کدام شرایط خود را دارد.

 

ادیت عکس تبلیغاتی از موتور سیکلت

 

نکته دیگری که عکاس تبلیغاتی باید به آن توجه ویژه داشته باشد، ادیت و روتوش عکس های موتورسیکلت خواهد بود. البته که ادیت در عکاسی تبلیغاتی هیچ وقت قابل چشم پوشی نیست و عکس بدون ادیت معنا ندارد، اما دلایلی وجود دارد که ادیت عکسهای وسیله نقلیه را شاید مهمتر می کند. به طور مثال در عکاسی مواد غذایی یا پوشاک وجود کمی خورده نان دور ظرف غذا یا وجود چند موج روی آستین لباس نه تنها کار را خراب نمی کند، بلکه عکس را طبیعی و چشم نواز می کند. اما در مورد محصولاتی مثل موتور سیکلت شما با یک حجم بزرگ از فلز براق رو به رو هستین که پر از پیچ و خم و شکست است. یک موتور سیکلت نو و تمیز کوچکترین زده گی در بدنه و رنگ خود ندارد. پس دیگر بهانه ای برای وجود کمی موج روی چرم صندلی موتور سیکلت وجود ندارد. مگر آنکه مشغول عکاسی موتورهای آنتیک و قدیمی باشید.

عکاسی تبلیغاتی

نکته بعدی آن است که وقتی عکسهای وسیله نقلیه به چاپ می رسند در اندازه های بزرگتر از دیگر بروشورها چاپ می شوند.  یک کاتالوگ موتور سیکلت یا قطعات یدکی آن معمولا در قطع آ۴ یا بزرگتر چاپ می شود اما منوی یک رستوران یا بروشور یک شرکت دارویی در اندازه های جیبی چاپ می شوند. پس هرگونه خرابی در بدنه وسیله نقلیه بیشتر دیده خواهد شد. سوژه شما اجازه ندارد ذره ای رنگ پریده باشد، همینطور عکسهایش بزرگتر چاپ می شود. شما نیز نیاز دارید دو برابر عکاسی از سوژه‌های دیگر دقت به خرج دهید.

امیدوارم  اطلاعات عمومی در مورد عکاسی تبلیغاتی از موتور سیکلت برای شما مفید بوده باشد. فراموش نکنید در وبلاگ ما می توانید مطالب بیشتری را مطالعه کنید.

با یک تماس ساده میتوانیم  شما را در زمینه عکاسی تبلیغاتی راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *