عکاسی زمینه سفید عکاسی دیجی کالایی نیست

عکاسی زمینه سفید

 

متاسفانه در چند سال اخیر لغتی در بازار عکاسی تبلیغاتی و عکاسی صنعتی رواج پیدا کرده که درست نیست و می تواند گفت یک غلط مصطلح است. عکاسی دیجی کالایی. من، داریوش دادگر، نه با دیجی کالا مشکل خاصی دارم، نه اینکه از روی سلیقه شخصی این مطلب را بیان می کنم. این سبک عکاسی از چند دهه پیش وجود داشته است، شیوه کار و عنوان خاص خودش را نیز دارد. هدف از نگارشاین مطلب آشنا کردن کارفرما ها و همکاران با این سبک کار یعنی پک شان Pack shot  و دیگر انواع عکاسی زمینه سفید است. گاهی عکاسی زمینه سفید از یک عکس دکوراتیو پیچیده تر و پرهزینه تر خواهد بود. تصور کنید قرار است یک دستگاه صنعتی هفت یا هشت متری نورپردازی شده و برای چاپ بیلبرد یا کاتالوگ آماده شود. انجام این سفارش به اندازه ساختن یک ویدئو کلیپ چند دقیقه ای زحمت خواهد داشت.

عکاسی زمینه سفید چیست ؟

گاهی اوقات در زندگی سوژه هایی وجود دارند که به دلیل آشنایی و در دسترس بودن به نظر تعریف شده می آیند، اما ما حتی یک تعریف ساده از آنها را نمی دانیم. به عنوان مثال، تعریف صندلی چیست ؟ اگر تعریف صندلی ” جایی برای نشستن ” است، پس تکلیف مبل ، چهارپایه یا نیمکت چه می شود ؟ اصلا اگر من روی یک سنگ نشستم آن وقت به آن سنگ چه بگوییم ؟ صندلی ؟ پس تعریف ما ناقص یا حتی غلط است. دقیقا اتفاقی که برای صندلی افتاد برای عکاسی زمینه سفید در بازار عکاسی افتاده هست. پس بیایید عکاسی زمینه سفید و انواعش را تعریف کنیم، زیرا عکاسی زمینه سفید ” همون عکسه که پشتش سفیده و تو دیجی کالا می ذارن ” نیست.

تعریف عکاسی زمینه سفیدعکاسی زمینه سفید

عکاسی زمینه سفید یک شاخه از عکاسی صنعتی است که وظیفه دارد ویژگی های ذاتی یک محصول را بدون دخالت در شدت و ضعف آن ویژگی ها بیان کند. شیوه های دیگر هم تحت عنوان عکاسی صنعتی وجود دارند اما شاید بتوان عکاسی زمینه سفید را پر مصرفترین آن معرفی کرد. نکته بعدی اینکه عکاسی زمینه سفید در نوع آشنای آن که مورد بحث است در شاخه عکاسی صنعتی است و اصلا عکاسی تبلیغاتی نیست، اما می توان عکس تبلیغاتی زمینه سفید هم گرفت که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت. چرا رنگ سفید ؟ زیرا رنگ سفید خنثی ترین رنگ در رنگ شناسی است و بر خلاف رنگ سیاه ( رنگ سیاه هم خنثی است ) به دلیل برگشت نور ها در صحنه سفید سوژه کاملا واضح و بدون هیچ حس دراماتیکی دیده می شود.

انواع عکاسی زمینه سفید.

عکاسی زمینه سفید را می توان با توجه به سفارشهایی که در بازارکار ثبت می شوند به دو دسته کلی تقسیم کرد که هر کدام دوباره دو نوع هستند. یعنی به زبان ساده  چهار نوع عکس زمینه سفید وجود دارد.

تقصیم بندی اول عکس زمینه سفید صنعتی دردو نوع است. پک شات (Packshot) که به همان عکس فروشگاهی یا دیجی کالایی معروف است و دیگری را می توان عکس زمینه سفید برای چاپ کاتالوگ یا ” عکس کاتالوگی ” دانست.

دسته دوم عکس زمینه سفید است که در نشان دادن محصول قلو می کند یا دارای دکور های مینی مالیستی است. پس عکس زمینه سفید تبلیغاتی است. این عکسها اگر خود دارای ترکیب بندی خاص یا افکت نباشند برای دوربری و استفاده در بیلبرد و ترکیب با تصاویر گرافیکی استفاده می شوند. تولید عکس به ظرافت بیشتری نیاز دارد.

پک شات packshot

عکاسی زمینه سفید

بیشترن درخواست ها این روز ها مربوط به عکس زمینه سفید فروشگاهی است. (packshot)  پک شات یا عکس فروشگاهی همان نوع عکاسی است که شما یک صحنه کاملا سفید، گاه حتی بدون سایه طبیعی شی مورد نظر طراحی می کنید و بعد از به دست آمدن نور تعداد زیادی محصول را از چند جهت عکس می گیرید. این عکسها اصلا زیبا نیستند. زیرا هزینه در نظر گرفته شده برای عکس به شدت پایین است، تعداد محصول های در صف عکاسی بسیار بالا و گاه حدود چند هزارتا. پس نور پردازی خاصی رو محصول انجام نمی شود و گاه با یک نور تخت و عمومی عکاسی انجام خواهد شد. حتی تا جایی ممکن از مرحله روتوش پرهیز می کنیم، مگر عکس یا محصول دچار خرابی باشد و مجبور باشیم آن را در مرحله پس از عکاسی اصلاح کنیم. واضح است که این نوع عکس برای چاپ کاتالوگ مربوط به محصولات یک کارخانه یا یک شرکت اصلا مناسب نیست. کاتالوگ قرار است معرف هویت شرکت باشد و اولین ضربه بازاریابی را وارد کند. چاپ عکس بد یعنی مرگ کاتالوگ.  بعضی از افراد برای ارزانتر انجام دادن این عکاسی از تجهیزات بازاری مثل خیمه نور استفاده می کنند که برای شرکت های بزرگ توصیه نمی شود. زیرا این خمیه ها یک محصول خانگی بوده و آنقدر نور را یک دست و پخش می کند که عکس شما از عکس های سایت دیجی کالا یا آمازون نیز بی روح تر می شود. شرکت هایی که بعد از انجام دادم چند صد عکس با این روش به دنبال عکاس حرفه ای می گردند تایید کننده این مطلب هستند.

عکس زمینه سفید برای کاتالوگ

این نوع عکس نیز همچنان عکس صنعتی به حساب می آید اما به دقت و ظرافت بیشتری نیاز دارد. اول اینکه عکس قرار است چاپ شود. موضوع چاپ خیلی حساس است. این نوع عکاسی عکاس را وادار می کند تا با استفاده از مودیفایر های مختلف، تعداد بیشتری نور استودیویی و کمک گرفتن از سایه ها تمام جزییات محصول را به نمایش بگذارد. به زبان ساده، این نوع کار به علم و مهارت بیشتری نیاز دارد پس هزینه بیشتری دارد و زمان بیشتری نیاز دارد. همینطور عکسی که هدف آن چاپ است روتوش بسیار دقیقتری نیاز دارد.

عکس زمینه سفید تبلیغاتی برای ترکیب شدن با گرافیک.

موارد زیادی اتفاق خواهد افتاد که سفارشی دریافت می کنید برای یک عکس زمینه سفید دقیق تا شرکت تبلیغاتی واسطه یا همکار گرافیست شما آن را با طرح گرافیکی خود ترکیب کند. این عکسها نیز به طور عمده یا تبدیل به چاپ های کوچک می شوند یا چاپهای بزرگ مثل بیلبرد. اینجا با زمینه سفید سر و کار داریم ولی اجازه داریم در عکس دخل و تصرف کنیم، زیرا وارد قلمرو عکاسی تبلیغاتی شدیم. شاید شما محصول را روی هوا عکس بگیرید تا توهم حرکت و معلق بودن را تداعی کنید ، یاید با وجود زمینه سفید نور های رنگی و افکتیو استفاده کنید. شاید عکس شما مفهومی باشد و نیاز به مدل انسانی داشته باشید. شاید قرار باشد محصول را در حال استفاده عکس بگیرید. با اینکه اسم عکس زمینه سفید است کار هیچ شباهتی به تصور عمومی عکس فروشگاهی ندارد.

عکاسی محصول در استیج سفید

عکاسی دکوراتیو

اخیرا عکس هایی طرفدار پیدا کرده است که در آن محصول را در یک استیج یا صحنه یک سفید مطلق عکاسی می شود.چند  جعبه یا پله سفید و بدون بافت در  هر شکل هندسی در صحنه وجود دارند که محصول ها روی آن چیده می شوند. شاید گوشه کادر یک افکت سایه نیز اضافه شود. این عکس از همان دسته عکسهایی است که مخلطب در مواجهه اولیه نمی تواند آن را دسته بندی کند. حقیقت این است که گرفتن چنین عکسی اصلا کم هزینه و سریع نیست. برعکس، یک عکس دکوراتیو کامل است. ساخت چنین جعبه ها و پله هایی چه به صورت فیزیکی در صحنه چه در کامپیوتر به صورت مجانی نیاز به وقت و هزینه دارد. نور پردازی این عکس ها پیچیده است، پس هزینه عکس اصلا ارزان نیست و هزینه کامل یک عکس دکوراتیو را دارد.

آموزش عکاسی زمینه سفید.

با مطالبی که در بالا گفته شد، قابل نتیجه گیری است که پیگیری و دریافت آموزش عکاسی زمینه سفید مانند هر علم یا کسب و کار دیگری، یک خواندن چند مطلب کوتاه نتیجه بخش نخواهد بود. اگر یک فرد خانه دار هستید و برای تعداد انگشت شمار محصول نیاز به عکس فروشگاهی دارید، بله شما می توانید با کمی مطالعه و خرید یک خیمه نور ارزان اصطلاحا ” کار خود را راه بی اندازید” ، اما همین نوع عکاسی در تیراژ بالا مثلا چند صد عکس یا چند هزار عکس بسیار پیچیده است و نیاز به آماده سازی و نگهداری محصول در تعداد بالا دارد. به همین دلیل شرکت های معتبر کار را به یک عکاس حرفه ای می سپارند یا داخل سازمان خود واحد عکاسی تاسیس می کنند. فراموش نکنید اگر چنین کاری در سطح حرفه ای سهل الوصول بود،سایت های کاریابی اروپایی پر از آگهی عکاسی نبود و هر کارفرمایی کار خود را انجام می داد. در مورد انواع بعدی عکس زمینه سفید پرواضح است نیاز به مهارت کامل، خلافیت،  تجهیزات حرفه ای و زمان مناسب برای انجام کار است. در نتیجه اگر علاقه مند به شغل عکاسی هستید و این مطلب را می خوانید، خود را با تماشای آموزش های ده دقیقه ای در اینترنت و موبایل گول نزنید. با این روش شما عکاس نمی شود. این آموزش ها گاها کلمات عمومی مثل Frame را با دیکته غلط ارائه می دهند. به آموزشگاهای بزرگ و معتبر مراجعه کنید. به استادهای قدیمی مراجعه کنید. به دانشگاه بروید. اگر آرزو دارید عکاسی را به عنوان شغل انتخاب کنید باید چند سالی آموزش ببینید و تمرین کنید و اگر یک کارفرما هستید و دنبال خدمات عکاسی هستید. با یک عکاسی حرفه تماس بگیرید، با تکیه بر آموزش های کوتاه اینترنتی تبلیغات خود را خراب نکنید. پول شما ارزشمند است.

هزینه عکاسی زمینه سفید.

همیشه از زبان عکاس های حرفه ای می شنوید که عکاسی قیمت ثابتی ندارد. کار عکاسی اما و اگر زیاد دارد. حتی در مورد عکس های زمینه سفید فروشگاهی یا همان عکس دیجی کالایی همیشه بر نوع محصول بحث وجود دارد. این شرایط روی قیمت عکاسی زمینه سفید نیز تاثیر می گذارد. از زبان چنین عکاس هایی خواهید شنید تعداد محصول چقدر است؟ تعداد عکسها چقدر است ؟ جنس محصول چیست ؟ آیا شفاف یا نیمه شفاف است؟ یا نیاز به اسمبل یا سر هم بندی دارد ؟ همه این سوال ها درست و نیاز است تا هزینه عکاسی فروشگاهی مشخص شود.

اما در مورد انواع دیگر عکاسی زمینه سفید، مثلا برای چاپ کاتالوگ، استفاده در تبلیغات گرافیکی یا ساخت یک دکور سفید در استیج سفید، مجددا سوال هایی پرسیده می شود و شرایط کمی پیچیده تر است. پس مطمئن باشین هزینه و زمان این نوع عکاسی زمینه سفید بسیاز بیشتر خواهد بود. پس پیش فرض خود بر ارزان بودن هر عکس زمینه سفید را تغییر دهید. عکس فروشگاهی فقط یک نوع از عکس زمینه سفید است.

تجهیزات عکاسی زمینه سفید

عکاسی تبلیغاتی

شاید ابتدا که به دنبال تجهیزات برای انجام عکاسی زمینه سفید بودید صرفا به یک دوربین اتوماتیک خانوادگی و یک خیمه نور فکر می کردید. اگر یک فرد خانه دار هستید که قصد فروش ده ال بیست محصول را در صفحه اینستاگرام خود دارید تحلیل شما درست است، یک خیمه نور متوسط، دوربین ارزانی که کیفیت مناسبی دهد و چند چراغ مطالعه کار شما را انجام می دهد.اما در مورد شرکت ها و کارهای حرفه ای، با توضیحاتی که داده شد متوجه شدید که برای انجام کار در مقیاس بزرگ ( تعداد عکس بالا یا چاپ های بزرگ و مهم ) نیاز به تجهیزات کامل و حرفه ای، استودیو و محلی برای دپو کردن و نگهداری محصول ها دارید. شرکت یا کارخانه بزرگی که مدیران آن به دنبال کسب درآمد منطقی باشند به دنیال تهیه تجهیزات کامل استودیو عکاسی و یک دوربین گران قیمت حرفه ای نیستند. زیرا این کار توجیه کاری ندارد. اما اگر قصد ورود به بازار عکاسی را با عنوان عکاس تبلیغاتی دارید، تجهیزات عکاسی زمینه سفید برای شما همان تجهیزات یک استودیو عکاسی تبلیغاتی هستند. به صورت تیتروار:

  • استودوی عکاسی،
  • انبار یا محلی برای نگهداری محصول در تعداد بالا،
  • نورهای استودیوی حد اقل چهار یا پنج شاخ
  • مدیفایرهای مختلف برای کنترل نور
  • میز و پس زمینه سفید
  • دوربین حرفه ای ( صرفا گران بودن نشانه حرفه ای بودن دوربین نیست )
  • سیستم کامپیوتر مناسب برای انجام کارهای پس از تولید و روتوش

 نتیجه گیری این مطلب به این صورت خواهد بود: اگر کسب کار خود را حرفه ای و علمی می دانید،اگر نگاه شما به تبلیغات حرفه ای است، یا اگر قصد دارید به عنوان یک عکاس حرفه ای فعالیت کنید، هزینه و تجهیزات مناسب کار را در نظر بگیرید. اما اگر به دنبال کاری هستید که برای شما اولویت ندارد و عکاسی تبلیغاتی یا صنعتی برای شما تعریف حرفه ای ندارد ( چه در مقام کارفرما چه در مقام عکاس )، سراغ عکاسی با موبایل خود یا خیمه نور و دوربین های اتوماتیک بروید، و در صورتی که کار نتیجه نداد کسی را ملامت نکنید، زیرا شما از ابتدا نتیجه جدی نمی خواستید و ساده نگاه کردید.

با یک تماس ساده میتوانیم  شما را در زمینه عکاسی تبلیغاتی راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *